Jesteś tutaj:

Książka Milo Wolffa o falowej budowie materii

Dodano: 19 marca 2011 (Sobota), 12:34

Chciałbym Ci dziś polecić pewną książkę, na którą natknąłem się jakiś czas temu, a która zrobiła na mnie ogromne wrażenie. W pewnym sensie odmieniła moje życie i na zawsze zmieniła moje poglądy na temat fizyki, budowy materii i działania Wszechświata. Jej autorem jest doktor Milo Wolff, genialny naukowiec z Californii, który pracował dla NASA, sił powietrznych USA, oraz kilku słynnych uczelni (MIT, Caltech). Został też w ubiegłym roku uhonorowany nagrodą Sagnac'a.

Milo Wolff we własnej osobie (zdjęcie)

Fot. 1: Milo Wolff

Doktor Milo Wolff we własnej osobie :-)

Książka doktora Wolffa ma podobną tematykę i jest napisana w podobnym stylu, co światowy bestseller Leona Ledermana "Boska Cząstka". Jeśli dotąd miałeś problemy ze zrozumieniem fizyki, to książka Milo Wolffa na pewno Ci się spodoba, gdyż doktor Wolff napisał ją po to, by każdy zwykły człowiek, który dotąd nie zajmował się fizyką, mógł łatwo i w krótkim czasie dogonić pionierów z pierwszego szeregu nauki (a może nawet przegonić?) i dołączyć do grona odkrywców tajemnic Wszechświata. Milo Wolff udowadnia, że nie trzeba mieć doktoratu z fizyki, by rozumieć jej arkana i być na czasie z naukowymi nowinkami. Chciałoby się powiedzieć: "I Ty możesz zostać kolejnym Einsteinem!" :-)

Geniusz tkwi w prostocie

Doktor Wolff jest prawdziwym mistrzem upraszczania. Rzeczy uchodzące za trudne, takie jak Teoria Względności, Mechanika Kwantowa, fizyka cząstek elementarnych, budowa atomu, różniczkowanie, trygonometria, potrafi wyjaśnić w bardzo prosty i zrozumiały sposób. Robi to w taki sposób, że w każdej dziedzinie znajduje elementy kluczowe, najbardziej podstawowe, na których wszystko inne się opiera, i z których można wywieść pozostałe rzeczy. Stopniowo zmniejsza ilość takich "atomów wiedzy", dzięki czemu udało mu się sprowadzić całą współczesną fizykę do zaledwie kilku podstawowych zasad (około sześciu), wraz z kilkoma podstawowymi "cegiełkami", z których zbudowana jest cała znana nam materia. Dzięki takiemu podejściu masz szansę być może po raz pierwszy zobaczyć tzw. "big picture", czyli całościowy obraz fizyki, na którym poszczególne elementy układanki wreszcie zaczynają do siebie pasować.

Dla przykładu: udało mu się zawrzeć całą trygonometrię na jednym prostym rysunku. Jeśli zrozumiesz ten jeden rysunek, już na zawsze zrozumiesz trygonometrię! Nie będziesz musiał pamiętać definicji funkcji, wzorów, tożsamości trygonometrycznych, czy wartości funkcji w danej ćwiartce i ich znaków - wystarczy, że przypomnisz sobie ten jeden rysunek, a wszystkie pozostałe rzeczy będziesz w stanie sobie z niego wyprowadzić.

Podobnie podszedł do wielkości fizycznych i ich jednostek, w jakich je mierzymy. Pokazuje, że ogromna większość wielkości fizycznych, takich jak siła, praca, moc, różne (z pozoru!) rodzaje energii itp., to w istocie wielkości wtórne, które można wywieść z zaledwie trzech, bardziej podstawowych: długości, czasu i częstotliwości fal kwantowych, z których składa się wszelka materia. W dodatku jednostki te wiążą się w intrygujący sposób z właściwościami samej przestrzeni i rozchodzących się w niej fal.

Trzy zasady dynamiki Newtona? Milo Wolff pokaże Ci, że to w istocie tylko jedna zasada, ponieważ dwie pozostałe są już w niej zawarte, jako szczególne przypadki.

Dwie największe nowoczesne teorie

Dzięki niezwykłemu talentowi doktora Wolffa do wyjaśniania trudnych rzeczy w łatwy sposób, oraz zastosowaniu jego przełomowej teorii przekonasz się także, że w Teorii Względności nie ma niczego skomplikowanego ani przeczącego zdrowemu rozsądkowi. Zobaczysz na własne oczy, że jest ona spójną i logiczną konsekwencją faktu, że wszelkie nasze pomiary odnosimy zawsze względem czegoś innego, a we Wszechświecie nie ma powtykanych słupków milowych. Przekształcenia Lorentza powodujące, że poruszające się szybko linijki ulegają skróceniu, a zegary tykają wolniej, wynikają ze zwykłego i dobrze znanego efektu Dopplera, któremu ulegają fale materii poruszające się w przestrzeni. Na podobnej zasadzie dźwięk karetki zbliżającej się do nas wydaje się niższy, niż oddalającej sie.

Ten sam efekt Dopplera kryje się za długością fali kwantowej, którą de Broglie skojarzył z materią (a dokładniej jej pędem). Doktor Wolff zabierze Cię w tajemniczy i fascynujący świat atomów i królestwa kwantowego. Dzięki jego objaśnieniom zobaczysz, że światem atomów rządzą zjawiska falowe, a elektrony wewnątrz atomów zachowują się jak drgająca struna gitary lub membrana bębna. Mogą drgać tylko w określony sposób, co odpowiada za fakt, że wymieniają energię ze światem zewnętrznym małymi porcjami, zwanymi kwantami. Przekonasz się także, że ten mechanizm wymiany energii między atomami stoi u podstaw każdego pomiaru.

Kolejny przełom już czai się za rogiem

Milo Wolff nie poprzestaje jednak na tym. Najciekawszym elementem jego książki jest jego własna teoria budowy materii, która zakłada, że wszystko, co obserwujemy wokół siebie w naszym codziennym życiu, składa się w istocie z fal kwantowych, i TYLKO fal, poruszających się w pustej przestrzeni. Rzuca tym samym wyzwanie fizykom z głównego nurtu, którzy uważają, że podstawowe cegiełki Wszechświata są maleńkimi punktowymi cząstkami, których ruch i właściwości opisują fale prawdopodobieństwa.

Doktor Wolff kwestionuje istnienie punktowych cząstek i pokazuje, że wiara w ich istnienie zapędziła naukowców w kozi róg, z którego teraz ciężko jest im się wycofać. Jego twierdzenia nie są jednak bezpodstawne: odkąd przeczytałem jego książkę jakiś czas temu, co krok natrafiam na kolejne informacje i eksperymenty przemawiające za jego racją.

W dalszych rozdziałach książki doktor Wolff pokaże Ci, w jaki sposób po złożeniu dwóch prostych fal, z których jedna rozchodzi się na zewnątrz, a druga zbiega do wewnątrz, otrzymujemy falę stojącą, która drga w miejscu i posiada wszelkie właściwości, jakie przypisujemy materialnym cząstkom: masę, ładunek elektryczny, pola elektryczne i magnetyczne, czy tajemniczy spin, który do dziś spędza sen z powiek naukowcom z głównego nurtu i stanowi dla nich prawdziwą zagadkę.

Teoria falowa doktora Wolffa wydaje się być od dawna poszukiwanym Świętym Graalem fizyki - teorią wielkiej unifikacji, która pozwoliłaby pogodzić ze sobą największe znane dotąd Nauce teorie: klasyczny elektromagnetyzm, Teorię Względności, oraz Mechanikę Kwantową. A przy tym jest tak prosta, że aż wydaje się niewiarygodne, dlaczego tak wielu naukowców nie potrafiło dotąd na nią wpaść. Wielu naukowców głównego nurtu lekceważy ją do dziś (czyżby okazała się dla nich zbyt prosta? :-P).

Więź między atomem, a kosmosem

Teoria Wolffa ma też ciekawe konsekwencje filozoficzne. Wynika z niej bowiem, że budowa i funkcjonowanie mikroskopijnych cegiełek materii, atomów, elektronów, protonów itp. jest nieodłącznie powiązana z ogromem całego Wszechświata i przestrzeni kosmicznej. Można by powiedzieć, że gdyby te wszystkie gwiazdy świecące na nocnym niebie przestały istnieć, my róznież byśmy nie istnieli, ponieważ obecność materii całego pozostałego Wszechświata i rozchodzących się z niej fal kwantowych nieustannie podtrzymuje nasze istnienie, każdego atomu naszych ciał z osobna.

Przestrzeń - ostatnie pogranicze

Doktor Wolff zwraca też uwagę na fakt, że pusta przestrzeń już wkrótce może się stać centrum zainteresowania nowoczesnej fizyki, gdyż to właśnie ona określa parametry wszystkich fal materii, które się w niej rozchodzą. To ona jest ostateczną zagadką Wszechświata, która wciąż czeka na swojego odkrywcę. Być może będziesz nim właśnie Ty? :->


W tym momencie jesteś już pewnie bardzo zaciekawiony i jak najszybciej chciałbyś dostać tę książkę w swoje ręce, by dołączyć do grona odkrywców Wszechświata :-) I być może zastanawiasz się, gdzie można zdobyć tę książkę i za ile ;-) Jeśli tak, to jesteś we właściwym miejscu: Tak się składa, że jakis czas temu przetłumaczyłem książkę Milo Wolffa na język polski i jestem właśnie na etapie organizowania jej wydania w Polsce. I wiesz co? Nigdy bym nie pomyślał, że może to być takie trudne! :-P

Jednak Twoja chęć przeczytania jej może mi w tym pomóc (i oczywiście także Tobie). Jeśli uzbiera się wystarczająca liczba osób chcących ją sobie sprawić, będę mógł zaplanować budżet i zorganizować jej wydanie. Tak więc jeśli jesteś zainteresowany tą książką, możesz zasubskrybować mój newsletter, podając swój adres e-mail w formularzu poniżej. Dzięki któremu ja będę wiedział ile osób chciałoby mieć tę książkę, a Ty dostaniesz prosto na swoją skrzynkę mailową informację z pierwszej ręki jak tylko książka będzie już dostępna i będzie można ją zamówić :-)

Zachęcam też do kontaktu ze mną wszelkie osoby, które byłyby w stanie mi pomóc ze zorganizowaniem wydania tej książki (finansowo, dobrą radą, znajomym drukarzem lub wydawcą itp. ;-) ).

Książka jest naprawdę warta tego, by zapoznało się z nią możliwie jak najwięcej osób w Polsce (mamy być wiecznie w tyle za Amerykanami? ;-J). Gorąco polecam ją każdemu, kto jest ciekawy świata i jego tajemnic i nie stracił jeszcze dziecięcej ciekawości, z jaką przyszedł na ten świat.

Znającym język angielski polecam też zapoznać się ze stroną WWW doktora Wolffa. Znajduje się tam kilka artykułów naukowych poświęconych budowie atomu i teorii falowej budowy materii, a także linki do oryginalnych dwóch książek doktora Wolffa w języku angielskim.